Brylant a diament w pierścionku zaręczynowym - co droższe?

Brylant a diament w pierścionku zaręczynowym - co droższe?

Czym różni się diament od brylantu?

Kuszący swoim blaskiem brylant na początku był tylko bryłką węgla, ukrytą głęboko we wnętrzu ziemi. Proces jego krystalizacji trwa często nawet miliony lat i odbywa się pod wpływem bardzo wysokich temperatur oraz wysokiego ciśnienia. W ten sposób powstaje diament, który dzięki ruchom tektonicznym ziemi, powoli przesuwa się ku jej powierzchni, gdzie jest wydobywany. Właśnie dzięki temu długotrwałemu procesowi diament jest najtwardszym na świecie kamieniem szlachetnym, który występuje w naturze. Na pierwszy rzut oka wcale nie zachwyca – ma postać kryształków, cechuje się nieregularnym kształtem oraz matową barwą o średnim połysku. To właśnie na tym etapie kończy się działanie sił natury, a diament staje się brylantem dopiero dzięki pracy specjalistów - artystów i szlifierzy.

Jednym z podstawowych źródeł wydobycia diamentów są wygasłe wulkany. Ponadto koryta rzek – tych nawodnionych, jak i tych wyschniętych, oraz piaszczyste wybrzeża. Obecnie diamenty wydobywane są głównie w Afryce (Angoli, Botswanie, Demokratycznej Republice Konga, Namibii, RPA), ale także w Indiach, Kanadzie, Brazylii, Rosji. Już przed 1870 rokiem wydobywano całe kryształy lub odłamki w żwirach rzecznych, głównie w Indiach i w Brazylii. Dopiero pod koniec XIX wieku odkryto skały diamentonośne kimberlitu w południowej Afryce, gdzie powstały kopalnie. Kimberlit jest źródłem większości diamentów. Wcześniej całe kryształy lub odłamki znajdowano tylko w żwirach rzecznych.

Warto wspomnieć, że tylko 20 proc. wszystkich wydobytych diamentów ma szansę stać się brylantami. Podsumowując zatem: diament to kamień szlachetny, a brylant to gotowy wyrób jubilerski. Na tym właśnie polega różnica między diamentem i brylantem.

Jak odróżnić pierścionek z diamentem od pierścionka z brylantem?

Dylemat, czy kupić pierścionek zaręczynowy z diamentem, czy z brylantem jest nieporozumieniem, ponieważ do tworzenia biżuterii używa się wyłącznie brylantów. Obu określeń używa się czasem zamiennie, zawsze jednak chodzi o gotowy wyrób jubilerski, a nie surowy i nieoszlifowany diament.

Diament aby olśnić swym blaskiem, musi trafić w odpowiednie ręce. To surowy minerał. Należy go oszlifować i wypolerować, tak, aby maksymalnie wydobyć jego „ogień”, czyli odpowiednie odbicie i załamanie światła – określa się mianem szlify brylantowego. Diamenty mogą posiadać skazy, dlatego tak ważna jest ich precyzyjna obróbka. Taki minerał, po żmudnej i precyzyjnej obróbce, zamienia się w brylant. Pożądany i upragniony jako element biżuterii, szczególnie w pierścionku zaręczynowym. Słynie ze swojego nieprzemijającego blasku. Jednocześnie jest niezwykle odporny na ścieranie, co jest ogromnym atutem biżuterii. Jakość oszlifowanego diamentu jest mierzona jego kolorem, czystością, rodzajem szlifu i masą wyrażoną w karatach. Diament i brylant to dwie strony tego samego minerału.

Wyrobem biżuterii z metali szlachetnych i drogich kamieni oraz ich sprzedażą zajmuje się jubiler. Z pełnym zaufaniem warto zdać się na ich kompetencje. Doradzą i pomogą wybrać odpowiedni pierścionek zaręczynowy. Kupując w renomowanym salonie nie ma obawy, że kupimy brylant z nielegalnego źródła i będziemy mogli sprawdzić jego certyfikat.  

Co jest droższe: diament czy brylant?

Diament to najcenniejszy kamień szlachetny, który po obróbce jubilerskiej staje się atrakcyjnym brylantem wykorzystywanym w branży jubilerskiej.  Odpowiedź na pytanie, co jest droższe diament czy brylant, może być jedna. Diament jest tylko surowcem wyjściowym potrzebnym do uzyskania niezwykle pięknego brylantu.

Miarą wartości diamentu jest jego barwa, czystość, szlif i masa podawana w karatach metrycznych.

Wielkość brylantu (masa) ma wpływ na jego cenę. Przyglądając się ekspozycji u jubilera, widzimy różnicę  w wielkości poszczególnych klejnotów. Im większy brylant, tym wyższa cena. Wielkość brylantu wyrażana jest karatach. Jeden karat to 0,2 grama. 

Największą wartość posiadają diamenty pozbawione wszelkich zanieczyszczeń i skaz. Jeżeli klejnot posiada inkluzje (zanieczyszczenia), to taka informacja jest umieszczana w certyfikacie.

Wprawną ręką oszlifowany diament, to taki który lśni, mieni się paletą barw i posiada całe spektrum świetlistych refleksów. Posiada cudowną głębię i przejrzystość. Nieprzemijający blask oraz trwałość klejnotu, niezmiennie od lat jest obiektem westchnień kobiet. Jak powtarzała Marylin Monroe: Diamenty to jedyni przyjaciele kobiety.

Sprawdź ofertę pierścionków z brylantem w naszym sklepie: https://bizuteriadebica.pl/44-pierscionki?q=Kamienie-Diamenty

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź