Czym jest białe złoto?

Czym jest białe złoto?

Biżuteria w kolorze srebra lub stali, która w swoim składzie ma złoto to świetna alternatywa dla klasycznego, żółtego złota. Nie zawsze obdarowując swoją ukochaną musisz stawiać na tradycje i znane schematy. Postaw na cieszącą się coraz większym zainteresowaniem biżuterię wykonaną z białego złota, najlepiej wzbogaconą błyszczącym diamentem. Jeśli chcesz kupić obrączkę lub pierścionek zaręczynowy wykonany z tego szlachetnego kruszcu to przeczytaj garść informacji zamieszczonych poniżej. Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania w stylu: czym jest białe złoto, czym różni się ono od platyny, na jaki materiał postawić przy wyborze biżuterii – białe złoto czy platynę. Wejdź i sprawdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Co to jest białe złoto i jak ono powstaje?

Białe złoto nie występuje w naturze. Kolor złota uzależniony jest od rodzaju i ilości zastosowanych domieszek. Klasyczne, szlachetne złoto ma żółty kolor. Aby uzyskać materiał na pierścionek zaręczynowy lub obrączkę w kolorze białym stop musi zawierać złoto, domieszki niklu lub palladu oraz topniki. Nikiel jest metalem, który bardzo często powoduje reakcje alergiczne, jest tan, dlatego cena białego złota uzyskanego przez dodanie niklu nie jest wyższa niż żółtego. Inaczej to wygląda, jeśli do zabarwienia złota użyjemy palladu. Pallad jest metalem szlachetnym, a jego cena jest w tej chwili wyższa niż cena czystego złota. Powoduje to, że złoto białe palladowe jest droższe od tego barwionego niklem. Mimo to ze względu na jego właściwości antyalergiczne jest częściej doradzane przez doświadczonych jubilerów. Złoto palladowe posiada również ładniejszy kolor oraz lepsze właściwości fizyczne niż to barwione niklem.

Jakie są próby białego złota?

Białe złoto ma takie same próby jak złoto żółte. Na podstawie próby można powiedzieć, jaka jest procentowa zawartość złota w stopie. Do najpopularniej spotykanych prób białego złota należą: 585, 750, 375 oraz 333. Nie spotyka się złota białego próby 999 z prostej przyczyny. Próba ta jest zarezerwowana dla czystego złota, a co za tym idzie, nie ma miejsca na składniki, które mogą zmienić jego kolor.

 

Dla przypomnienia – próba 585 oznacza zawartość czystego złota na poziomie 58,5%, natomiast próba 999 – 99,9%. Ta druga próba oznacza, że mamy do czynienia z praktycznie czystym złotem. Czystego złota raczej nie stosuje się do produkcji biżuterii ze względu na jego miękkość i dużą plastyczność. Natomiast próba 333 charakteryzuje się dużą twardością i kruchością, co wiąże się z tym, że biżuteria taka jest podatna na złamania oraz pęknięcia. Chcąc kupić obrączki lub pierścionek zaręczynowy z brylantem zrobiony z białego złota warto wybrać próbę 585. Jest to stop najczęściej wybierany do tworzenia biżuterii ślubnej noszonej na palcu przez to, że posiada najlepszy stosunek jakości do ceny.

Co to jest platyna?

Platyna to metal szlachetny występujący naturalnie w przyrodzie. Spotkać go można w regionach Uralu, Kanady oraz w Stanach Zjednoczonych. To bardzo ceniony, lecz jednocześnie rzadki metal. Dawniej bardzo często łączony z żółtym złotem oraz diamentami. Obecnie wyparty przez białe złoto. Mówi się, że platyna jest 35 razy rzadsza niż złoto. Platyna ma najbardziej luminescencyjny, biały odcień spośród wszystkich metali używanych do wytwarzania biżuterii. W obecnych czasach z uwagi na trudniejszy proces obróbki, cenę oraz dostępność platyna jest coraz rzadziej stosowana. 

 

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź