Czym się różni brylant od diamentu?

Czym się różni brylant od diamentu?

Niekiedy pojęcie diamentu i brylantu używane jest zamiennie. Nie są to jednak synonimy. Na czym polega różnica?

Co to jest diament?

Diament to kamień szlachetny, który jest najdoskonalszą i najczystszą formą węgla. Tworzy się w naturalnych warunkach przez miliony lat głęboko pod ziemią, gdzie działa na niego ogromne ciśnienie oraz bardzo wysoka temperatura. Wskutek ruchów tektonicznych ziemi wędruje bliżej powierzchni, gdzie jest wydobywany. Diament dopiero po oszlifowaniu w rękach szlifierza może stać się brylantem.

Ale czy każdy diament jest brylantem?

Czym się różni brylant od diamentu?

Brylant, to tak jak wyjaśniono powyżej umiejętnie oszlifowany diament. Ponieważ diamenty wykazują duży współczynnik załamania światła, po odpowiednim oszlifowaniu kamienia zachodzi tzw. Zjawisko brylancji. W wyniku odbicia światła wewnętrznego i zewnętrznego następuje rozszczepienie promieni, w rezultacie czego oszlifowany diament zachwyca wspaniałym blaskiem i grą barw. Ten efekt najlepiej oddaje właśnie tzw. szlif brylantowy, który posiada 56 faset idealnie ułożonych względem siebie. Ten drogocenny kamień umieszcza się w biżuterii takiej jak obrączka czy pierścionek zaręczynowy, dzięki czemu nabiera ona swojego subtelnego i niepowtarzalnego uroku. Brylant można osadzić w pierścionku z białego, jak i żółtego złota. Może on być wyeksponowany jako pojedynczy kamień lub tworzyć kompozycję wielu kamieni w pierścionku. Wszystko zależy od gustu użytkownika. Diament to kamień, który w przyrodzie występuje bardzo rzadko, a co za tym idzie – jego cena jest bardzo wysoka.

Kryterium wartości diamentu

Na cenę diamentu ma wpływ oczywiście jego wielkość, a co za tym idzie – waga. To rzecz jasna nie jedyne kryterium. Jakość i unikatowość tego kamienia określa się tzw. skalą 4C, obejmującą cztery stopnie: czystość (ang. clarity), masa (ct), szlif (cut) oraz barwa (colour).

1.      Carat, inaczej masa diamentu

W przeliczeniu na gramy 1 karat to 0,2 grama. Im większa jest masa diamentu, tym po oszlifowaniu ma on wyższą cenę. Mimo iż dwa, lub trzy mniejsze brylanty będą ważyć tyle samo, co jeden duży, to i tak ten jeden o podobnych właściwościach będzie droższy. Dzieje się tak ponieważ duże diamenty występują w przyrodzie niezmiernie rzadko.

2.       Colour, inaczej barwa szlachetnego kamienia

Naturalnie występujące kamienie, jakimi są diamenty mają różne kolory, w zależności od miejsca ich powstawania. Najbardziej pożądane są jednak te bezbarwne. To one w najpiękniejszy sposób rozpraszają światło i prezentują się w biżuterii. Kolory diamentów definiuje się w skali od D do Z. Te bezbarwne przypisywane są do kategorii D.

3.       Clarity, inaczej czystość diamentu

Kształtowane siłami natury diamenty mogą posiadać w swoim wnętrzu liczne inkluzje lub ciała obce. Im ich mniej w składzie diamentu, tym jest on bardziej czysty i pożądany przez klientów. Wszelkie ciała obce wewnątrz tego szlachetnego kamienia obniżają jego wartość.

Szlif brylantowy – czym się charakteryzuje

Szlifowanie diamentów to żmudna i wymagająca cierpliwości oraz unikalnych umiejętności metoda przekształcająca diament w brylant. Szlif brylantowy znany jest od bardzo dawna. Prawidłowe jego wykonanie ma powodować tzw. „brylancję kamienia”, czyli zjawisko świetlne symulujące iskrzenie się w nim promieni światła. Polega ono na tym, że promienie świetlne padając na górę kamienia załamują się w nim i wnikają wgłąb. Tam zostają odbite przez dół brylantu, który działa jak lustro. Następnie wracają odbite na czoło kamienia i ponownie się załamują. Cały proces sprawia wrażenie wytwarzania się malutkich iskier na powierzchni brylantu. Obracając kamień możemy zauważyć liczne, kolorowe refleksy świetlne powstałe na drodze rozszczepienia światła. Tu bardzo istotne jest, by szlif kamienia wykonany był bardzo dokładnie i precyzyjnie. Przekłada się to na jakość rozproszenia światła przez kamień.

Podsumowując: Wykonane z diamentów brylanty mimo swojej wysokiej ceny cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów. Pierścionki zaręczynowe, czy obrączki delikatnie połyskujące światłem brylantu to gwarancja zadowolenia, szyku, doskonałej jakości produktu i ponadczasowej jego urody. Zakładając taką ozdobę na wyjątkową okazję z pewnością pozostaniesz zauważona. Subtelny i delikatny blask diamentu przykuje uwagę niejednego oka.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź